Lekarz pierwszego kontaktu
Znajdź lekarza w okolicy
Konsultacje online
Listing Type Details
Sorry, no posts matched your criteria.
Lekarz pierwszego kontaktu
Zaniepokoił Cię Twój stan zdrowia? Chcesz pilnie skonsultować się ze lekarzem, który udzieli Ci fachowej porady? Skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. W naszym katalogu znajdziesz doświadczonych medyków podstawowej opieki zdrowotnej.
Lekarz pierwszego kontaktu – czym się wyróżnia?
Lekarz pierwszego kontaktu nazywany jest też lekarzem POZ, czyli podstawowej opieki zdrowotnej. Jest to osoba, która jako pierwsza kontaktuje się z danym pacjentem. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że lekarz pierwszego kontaktu to funkcja, a nie specjalizacja lekarska. Dlatego tego rodzaju lekarzami zostają doktorzy medycyny rodzinnej, interniści, pediatrzy, a także lekarze bez specjalności posiadający jednak uprawnienia do pracy w POZ. Najczęściej można spotkać ich w publicznych lub niepublicznych ośrodkach zdrowia. W przypadku indywidualnej praktyki lekarskiej wymaga się od nich podpisania odpowiedniej umowy z NFZ.
Lekarz pierwszego kontaktu – kiedy warto się do niego zgłosić?
Pacjenci do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej mogą zwrócić się w rozmaitych przypadkach. Zadaniem medyków jest udzielenie pierwszej porady i pomocy w leczeniu niepokojących objawów chorobowych. Lekarz zapewnia pacjentowi kompleksową opiekę medyczną. Przeprowadza wstępny wywiad, w razie potrzeby kieruje do innych specjalistów, przepisuje niezbędne leki i zleca odpowiednie badania diagnostyczne. W ramach jego obowiązków jest również kontrola stanu zdrowia pacjenta. Z lekarzem pierwszego kontaktu warto również porozmawiać na temat zdrowia i zdrowego stylu życia. Korzystając ze swojej wiedzy, przekazuje pacjentom wskazówki i porady, jak zapobiegać rozmaitych schorzeniom i chorobom, aby w przyszłości uniknąć skomplikowanego procesu leczenia. Działania profilaktyczne to jeden z ważniejszych elementów pracy lekarzy POZ. Warto też odwiedzić swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w ramach konsultacji, np. w przypadku, gdy przyjmujemy kilka leków i nie mamy pewności, czy można je zażywać razem.